Split

Buharlı gemilerin gelişmesiyle, Dünya Savaşları öncesinde ve sonrasında hinterlantlarla demiryolu bağlantılarının kuruluşu ve belirli alanda sanayileşme Split’in ekonomik refah ve büyüyen nüfusunun temelini oluşturmaktadır. Split, Dalmaçya’nın işletme, idari ve kültürel merkezidir. Gemi yapımı sanayisinin yanında, plastik işleme, çimento sanayi, gıda sanayi ve diğer ürünleri de barındırır.Meyve, sebze ve çiçekler bu bölgede yetiştirilir.Split yolcu ve nakliye trafiği açısından önemli bir limandır.Shil ve adalardaki limanlarla deniz bağlantılarının merkezidir ve hinterlantlarla demiryolu bağlantıları için başlangıç istasyonudur.Feribotlar Split ve merkez Dalmaçya adalarında ve aynı zamanda İtalya’da Ancona’ya düzenli seferler yapar.Adalara ek olarak Pula’ya, Venedik’e, Dubrovnik’e, Yunanistan’a rotaları vardır.Split havalimanı Resnik’te (Kastela) yer alır. Split pek çok kültürel ve eğitimsel kuruluşlara ve okullara sahiptir, Split Üniversitesi (1974’te kurulmuştur),tiyatro, müzeler, galeriler,enstitüler ve son zamanlarda Akdeniz çevresini korumak için Birleşmiş Milletler kuruluşu (Regional Activity Centre for the Priority Actions Programme).Split yazı, bir kültürel etkinlik (Açıkhava operalarıyla,oyun ve konserleriyle) ve müzik performanslarıyla (Hırvatistan Adriyatik melodileri ve Split Pop müzik festivali) her yıl yer almaktadir. Split çeşitli spor olanaklarıyla , yüzme havuzlarıyla, botlar ve su sporları için dalgakıranlarıyla iftihar etmektedir.Yerli ve transit turizm ilerleyen gelişme göstermektedir.Yeni liman, otel ve turist tesisleri kurulmuştur.Şehir sınırları içindeki koylar pek çok halk plajı içermektedir.

Split dört marinaya sahiptir:şehir limanının kuzey batısındaki ACI Marina Split; Marjan tepesinin kuzey sahilindeki Spinut spor botları iskelesi;Poljud limanında Poljud spor botları marinası ve Split’in doğu sahilindeki Zenta spor botları iskelesi.Split’in merkez şehir limanı sadece yolcular ve feribot trafiği için kullanılır.

Split, Dalmaçyanın sadece kentsel, kültürel ve seyahat iletişim merkezi değil,Dalmaçyanın pek çok yazlık tatil yerlerine yol ve deniz bağlantılarıyla, aynı zamanda popüler turist ve gezi destinasyonudur.Bu şehir, UNESCO Dünya Mirasında olan Diocletian’ın meşhur sarayının da dahil olduğu 1700 yıllık gelenek ve çeşitli arkeolojik,tarihi, kültürel anıtlarıyla önemli bir yer tutmaktadır ve modern Akdeniz şehrinin sıcaklığını ve zenginliğini yaymaktadır.1894’tekurulan şehrin ve çevresinin ilk detaylı turist merkezi Split’in baki turist geleneğine tanıklık etmektedir.Şehrin tarihi öenmini anlamak isterseniz, önce müzeleri ziyaret etmelisiniz:Hırvat Arkeoloji Anıtlar Müzesi (1893’te Knin’de kurulan başlıca Hırvat kültürel projesi; Arkeoloji Müzesi (Hırvatistan’ın en eskilerinden biri, 1820’de kuruldu); değerli bir dini sanat koleksiyonu içeren Split Katedrali’nin hazinesini; Etnoğrafya Müzesi(1910’da kuruldu); Deniz Tarihi Müzesi ve Doğal Bilim Müzesi.1931’de kurulan Sanat Galerisi, Poljud’da Franciscan Manastırı’nın koleksiyonu, Mestrovıc Galerisi ve diğerleri de aynı zamanda ziyaret etmeye değer.

Split büyük bir spor merkezidir (1979Akdeniz oyunlarına ev sahipliği yapmıştır) ve pek çok ünlü spor kulüplerine ve yarışmacılarına sahiptir.Aynı zamanda pek çok eğlenceli spor olanakları vardır.Spor çeşitliliği neredeyse tüm su ve diğer spor türlerini kapsar, futbol, basketbol, tenisten dağçılık, ateş etme, su kayağı ve kürek çekmeye kadar.

Marjan orman parkı görülmeye fazlasıyla değerdir. Split vatandaşlarının nesiller boyu gurur duyduğu dikkatlice yeşil vahası el üstünde tutulur ve dikkatlice bakılır.Park gezi alanlarına, görüş noktalarına, güneşlenme noktalarına,doğa parkuruna, oyun alanlarına ve Split hayvanat bahçesine sahiptir.Marjan tepesinin üstünden Split’in yei ve eski bölgelerini kapsayan şahane bir manzarası vardır.Marjan tepesine ulaşmak Split’in tarihi çekirdeğinden eski bölgesi, Varos boyunca sadece yürüyerek 15 dakikanızı alır.Marjan adımlarıyla tepenin zirvesi boyunca koşmak sizi en yüksek zirveye ulaştırır, Telegrin, ki burası Split yarımadası Kozjak, Mosor, Kastela Körfezi, Salona ve Klis, Trogir ve Ciovo ve Solta, Brac, Hvar ve Vis adalarının harika bir manzarasına sahiptir.Son yıllarda Marjan tepesinin güney falezleri geleneksel Marjan kupasında yarışmak için her yıl nisan ayında burada toplanan dağcılar ve tırmanıcılar için popüler bir eğitim noktası olmuştur.

Split yerel spesiyeller sunan çeşitli restaurant ve tavernalara sahiptir.Şehirde pek çok plaj ve halk plajı vardır,en meşhuru şehrin nerdeyse merkezinde bulunan kumlu Bacvice plajıdır.

Split’in kültürel hayatı ve eğlence çeşitliliği özellikle yazın şehrin meydanları, avluları ve diğer bölgeleri geniş açık hava sahnelerine dönüştürüldüğünde oldukça zenginleşir.Yaz mevsiminin ortasında geleneksel bir festival olan Split Summer piyesler,operalar ve konserler içerir (temmuz ortasından ağustos ortasına kadar). Split’in cumartesi geceleri klasik müziğe adanmıştır.Split aynı zamanda pop müzik aktivitelerine, Art Summer, folklor aktiviteleri, halk festivali Radunica günü ve pek çok diğer aktivitelere de ev sahipliği yapar.Yıl boyunca başlı kültürel aktiviteler Marulic günleri(nisanda), Book of the Mediterranean (ekimde), Kutsal Haç günü, Çicek Şovu, Split Ball, şarap festivalleri vb. St. Doimus (Duje) günü mayısın 7 sinde şehrin koruyucu azizini anmak için yapılır.

Split 1893’te kurulan Hırvatistan Ulusal Tiyatrosunun da dahil olduğu pek çok tiyatroya sahiptir ve tiyatro festivallerine, Split Summer’a ve Marulic Günlerine ev sahibi olması açısından özel bir anmayı hak eder.

Split ACI marina 500 ıslak demirleme yerine ve 100 kuru demirleme yerine sahiptir. Yıl boyunca açıktır.