Adriatic rüzgarları

Adriatik’in tüm doğu kısmı rüzgarların yelkene ilişkin en yüksek durumu aldığı yerel hava koşulu değişimleriyle bollaşır. Eski zamanlardan beri, doğanın işaretlerini okumak denizde hayatın özü olmuştur. Dolayısıyla, akşam veya yarın havanın nasıl olacağını,demir atmak için en iyi şamandıranın nerede olduğunu eğer yerel bir balıkçıya sorarsanız yanılmazsınız. Adriatik’in rüzgar gülü Jugo tarafından yapılır (güney doğu rüzgarı), Bura/Bora (kuzey doğu rüzgarı), Maestral/Mistral (kuzey doğu rüzgarı), Sirocco (güney rüzgarı), Tramuntana (kuzey rüzgarı), Levanter and doğu rüzgarları. Adriatik rüzgarlarını göz önüne almadan Bura ve Jugo’ya özel dikkat verilmelidir, ve bunun için geçerli sebepler vardır. Öncelikle, amacımız Adriyatik rüzgarlarını sunmaktır ve sizin tanımanız için kolaylaştırmaktır, enerjilerinden faydalanmanız, ek olarak değişimleri esnasında zamanında reaksiyon göstermeniz ve güvenli bir limana çabucak ulaşmanız.

Bura – soğuk Adriatik rüzgarı

Soğuk bir rüzgar olarak Bura sahildeki dağların yamaçlarına dikine baskın yapar ve denize doğru hareket eder. Bu yüzden görünebilirliği azaltan toz bulutları yaratır. Bura ,kuzey Adriyatik’te Velebit, Mosor ve güney Adriyatik’te Biokovo gibi dağ zirvelerini kaplamış gibi görünen ‘’şapka’’ bulutları tarafından. Üç günden fazla nadiren eser. Yerel bir başlangıca sahipse, bir günden daha az sürer. Soğuk ve ağır bir hava getirdiği için,dağ çatlakları boyunca ve yüksek dağ otlakları arasında denize doğru yolunu bulur. Bura ani rüzgarlar şeklinde eser ve bu yüzden çok şiddetli ve beklenmedik olabilir, dolayısıyla, Bura’ya henüz denk gelmediyseniz, en yakın limana ulaşmanızı tavsiye ederiz.

En güçlü Bura rüzgarlarının olduğu bazı bölgeler: Trieste Bay, Velebit channel (famous for the Bura of Senj), Vinodolski channel, Bay of Novigrad, areas around Sibenik, Split (in particular Vrulja near Omis), Makarska – lowlands of Biokovo, Zuljan Bay on the Peljesac peninsula, River Neretva estuary, Risan Bay in Boka. On the contrary, areas where some of the mildest Bura winds occur are: western coast of Istria, southern area of Biokovo stretching towards Trogir, from the coast of Poljice to Dugi Rat, as well as the coast of Montenegro. In short, it might be said that where coastal hilltops are lower than 600 meters or more than 4 kilometres from the coast, the mildest Bura winds occur.

Jugo – ılık Adriyatik rüzgarı

Jugo güney doğu rüzgarıdır. Adriyatik bölgesinde bir siklon geliştiği zaman Adriyatik boyunca eser. Bulutlar ve yağmur getirir. Hava basıncı düşer. Yavaşça gelişir ve genellikle iki üç gün önceden farkedilebilir.Buradan 5-7 gün daha fazla sürer hatta kışın bu sure daha da uzun olur.

Bir kaç gün yağmur getireden estiği zaman, kuru Jugo olarak adlandırılma olasılığı da vardır. Buranın aksine, Jugo sürekli güçlenen sabit bir rüzgardır.

Mistral

Mistral özellikle tüm yaz mevsimini hafif esintisi altında keyifle geçiren denizciler tarafından dört gözle beklenen “yardımcı’’ dost canlısı bir rüzgardır. Mistral kuzeybatıdan esen günlük bir rüzgardır ve anakara ile deniz arasındayaratılan sıcaklık değişimden kaynaklanır. İlkbahardan sonbahara kadar oldukça sıktır, temmuz ve ağustosta da en güçlü olduğu zamndır.

Genellikle sabah 9 ya da 10 civarında esmeye başlar, öğleden sonar en güçlü hale gelir ve gün batımında kaybolur. Mistral genellikle kuzey Adriyatik’te güney Adriyatik’ten daha zayıftır.

Tramuntana

Tramuntana kuzey rüzgarının klasik ismidir. Kelime latin vertus transmontanustan gelir – dağlar arasında esen (gelen) bir rüzgar. Kuzey rüzgarı için böyle bir isim Akdeniz boyunca geniş biçimde kullanılır. Bu genellikle berrak havalarda şekillenen ılımlı gücü olan soğuk bir rüzgardır (bzen güçlü fırtına). Görünmesi havanın iyileşeceği anlamına gelir.

Levanter

Levanter doğu rüzgarı olarak adlandırılır. İsmi İtalyancada doğu anlamına gelen levanteden gelir, kelime Latince levareden türemişken: yüceltme, yükseltme. Genellikle bulut, nem, yağış taşıyan ılımlı (nadiren güçlü) rüzgardır. En yüksek şiddetine ulaştığında Levanter olarak tanımlanır.

Ostro

Ostro güney rüzgarı için yaygın bir isimdir. İsmi Latincede güney anlamına gelen austerden gelir. Genellikle uzun sürmeyen ılık, nemli rüzgarolarak bilinir, ama kayda değer bir güce de ulaşabilir.

Libeccio

Libeccio lebic ve garbin olarak da tanımlanan güney batı Adriyatik rüzgarıdır.Jugodan sonar Adriyatik boyunca yükselen kuru ve ılık bir rüzgardır It is usually a dry and warm wind, which rises across the Adriatic after Jugo, denizden ulaşan Akdeniz siklonu Hırvatistan’ın batı ve merkez sahillerine geldiğinde. Genellikle uzun sürmez, ama şiddetli fırtınalara sebep olabilir(lebicada). Özellikle dalga“kesitleri” yüzünden tehlike arzeder ve güneybatıda geniş olan sığı limanlarda denizin git gide yükselmesi olarak meydana çıkar. Garbin, grbin, garbinada (Arabçada gharbi) çok güçlüdür, ani ve kısa ömürlü güney batı rüzgarıdır (veya batıdan esen). Çakıllı veya kumlu plajlarda çamurlu sulara sebep olabilir.