Adriatik Hava Durumu

Siklon ve Antisiklon

Merkez ve güney Avrupa üzerinde siklon ve antisiklonların şekillenmesi hava koşullarında değişiklikleri etkiler. Adriyatik üzerindeki olağan siklon hareket yönleri batıdan doğuyadır. Ön tarafları güney rüzgarlarını getirir (Güney rüzgarı Adriyatik boyunca estiğinde), sıcak hava akımıyla, Adriyatik rutubetlenir, böylece hava bulutlu ve yağmurlu birhal alır. Siklondan geride, antisiklon güçlenir ve doğuya doğru Avrupa anakarası boyunca genişler, rüzgar kuzey doğuya doğru yön değiştirir ve soğuk, kuru hava getirir; bora bulutları temizler, ve takiben sıcaklıkta geçici bir düşüş yaşanır, ama hava durağanlaşır. Bu durağanlık Adriatik hava durmunun, temiz, güneşli gökyüzü, ve günlük maestraliyle yaz esnasındaki özelliğidir, yeni bir siklon varışı aynı döngüyü tekrar edene kadar.

Bu değişimlerin uyumu is Adriyatik’te yaygındır ve sadece siklonların yörünge ve sıklıklarına öre değişiklik gösterir. Kuzey Adriyatik üzerinde hareket ettikleri zaman yaz esnasında çok nadir görülürler.

Yaz ve Kış Farklılıkları

Kuzey ve güney Adriyatik hava durumları arasındaki farklılıklar yaz boyunca kayda değer şekilde daha hafiftir – bu Adriyatik’in ikiyarım kısmının da tek bir iklim bölgesine pek çok sıcak, güneşli günler, sakin maestral tarafından yatıştırılan günlük yüksek sıcaklıklar, düşük nem ve çok sıcak olmayan gecelerle karıştığı zaman olur. Denizin yüzey sıcaklığı Adriyatik’te çoğunlukla 24° ve 26°C derece arasındadır.

Yaz bitiminde, kuzey ve güney Adriyatik arasındaki değişiklikler gece daha belli olur, günlük sıcaklık az çok aynı kalırken. Daha soğuk geceler eylül başlarında çabucak daha soğuk olmaya başlayan denizin de soğumasına yakın zamanda katkı sağlamaya başlar. Bir ay sonra, Istria denizi 18°C veya daha az sıcaklığa düşmül olur, güneyde hala 22°C civarlarındayken.

Gelgitler, akıntılar ve dalgalar

Adriyatik gelgitlerinin genişliği nispeten küçüktür ve denizde güvenliği öenmli derecede etkilemez. Atmosferik baskı bunların üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Deniz akıntıları zayıftır ve genellikle navigasyonel problemler oluşturmazlar. Fakat yine de hesaba katılmalıdırlar özellikle hız olarak 4 nota kadar kazanbilecekleri dar kanal ve geçitlerde.

Adriyatik dalgaları okyanus dalgaları kadar yüksek değildir. Jugo Boradan daha fazla dalga yaratır, ama bora dalgalarının daha az tehlikeli olduğunu düşünmek de akıllıca değildir. Aksine, bora dalgaları uzunluk olarak yarısı kadardır, ve genişlik açısından düzensizdir, böylece geminizin gövdesi jugo esnasındaki dalgadan daha fazla baskı ve stress altında olacaktır.

Fırtınalar

Adriyatik’teki hava durumu koşulları açısından,fırtınalar boranın yanında en sarsıcı olaylardandır.Batıdan, açık denizden hızlı bir şekilde ulaşırlar, ama kısa ömürlüdürler.. Nerdeyse yaz boyunce sürekli olurlar, ve sonbahar yaklaştıkça sıklık göstererek azalırlar. Fırtınanın ilk belirtisinde , ertelemeden hemen önlem alın. Yörüngesinden uzaklaşabilirseniz , bu şekilde yapmanız tavsiye edilir.